Zima ZŁA.

winter

Niestety częstotliwość postów zmniejszyła się ostatnio dość znacznie ALE mam na to świetne wytłumaczenie! Nie tylko mam więcej pracy i więcej treningów (postanowiłem wrzucić w ciągu tygodnia drugie długie wyjeżdżenie, oprócz weekendowego), ale i myślę nad nową stroną www poświęcona triathlonowi. Yay!

W poprzedni piątek, kiedy Ksawery przewalał się nad naszym krajem akurat robiłem RbR- Run to Bike to Run. Przeklinałem i zrzędziłem okropnie, ale jednocześnie myślałem sobie ile dodatkowego TSS nabijam dzięki zamieci śnieżnej, zimnie, śniegu po kostki i lodu na chodniku:) I stąd też pomysł na tego posta- TRENINGI NA ZIMĘ!! Zima jest świetnym okresem kiedy możemy odejść od typowych treningów triathlonowych i włączyć siłownię i inne atrakcje: ) Tak więc: zima ZLA!

  1. Bieganie w głębokim śniegu– Niby banał, ale bieganie w wysokim śniegu jest jeszcze cięższe niż bieganie po plaży.  Możemy w ten sposób zamienić 30 minutowy bieg w 30 minutowy trening siłowo-beztlenowy, szczególnie jeśli włączymy biegi pod górkę.
  2. Moje ulubione, czyli wszystkie konfiguracje treningów z oponami– czy to mniejszą oponą od traktora, tirowymi czy nawet samochodowymi. Od przewalania opony, przez przeskakiwanie jej po przewiązanie się przez klatkę pasami, które są przymocowane do opony i robienie z nią krótkich sprintów (do 100m).  Można również zaopatrzyć się w 3-5kg młot (do kupienia w Obi za 30-50pln) i uderzać w oponę. Świetny ogólnorozwojowy workout!! Inne pomysły-> http://www.youtube.com/watch?v=BbGqrQqecPU
  3. Sandbag– czyli worek z piaskiem. Nie tylko możemy nim rzucać, podrzucać, wyciskać, robić martwy ciąg i takie tam. Możemy z nim biegać (w głębokim śniegu) albo robić wykroki z workiem nad głową. I co najważniejsze- możemy sami sobie takiego sandbaga zrobić:) Tutaj manual -> http://roughstrength.com/how-to-make-a-sandbag/ .
  4. Narty biegowe– Kilku znanych biegaczy i triathlonistów od nart biegowych zaczynało (np. Lance Armstrong albo  Scott Jurek  ) i nieźle na tym wyszli. Bieganie na nartach wygląda na dużo łatwiejsze niż jest w rzeczywistości i jest świetną alternatywą dla wyjeżdżeń na trenarzeże!
  5.  Mówiąc o trenażerze…Zima to świetny okres na kształtowanie siły i wytrzymałości rowerowej oraz na poprawianie techniki jazdy. Możemy zarówno robić oddzielne drille na lewą i prawą nogę, uważać na to żeby nie opuszczać i podciągać zbytnio stopy podczas pedałowania jak i dopieścić naszą pozycję na rowerze tak, żeby nic nie bolało i uwierało. Jeżdżąc na zewnątrz treningowo, często musimy wstawać z aerobarów, podczas gdy 2-3h na trenażerze w pozycji aero non stop testuje nasze ustawienie bez skrupułów.
  6.  Zabawy na basenie- Oh yes! Nie tylko technika, suwaki i skalowanie! Możemy np. pracować nad kadencją na krótkich odcinkach. A jeszcze lepiej- możemy pracować nad kadencją i robić siłownię równocześnie. Ostatnio na grupie pływackiej robiliśmy taki obwód: 5m biegniemy w basenie, 20m sprint kraulem, 5 razy vertical kicking jak najdłużej, sprint z powrotem, wychodzimy z basenu i 10 pompek przy brzegu basenu i z powrotem X 8 powtórzeń. Dobra zabawa gwarantowana. Co prawda dobrze by było mieć mało osób na torze, ale zapewniam, że po 2 obwodzie będziecie sami 🙂
  7. W zimie możemy również zapoznać się z nowymi ćwiczeniami na które w okresie startowym nie mielibyśmy czasu. Mam na myśli ćwiczenia stabilizująco-siłowe, które po dobrym opanowaniu zajmują mało czasu i nie ma problemu by je potem wykonywać przy cięższych treningach. Możemy więc zainwestować w TRX, BOSU lub inne przyrządy służące do ćwiczenia stabilizacji i siły, której nie zrobimy na siłowni (skakanka!). Warto pamiętać , że to takie „detale” decydują potem o wynikach w bardzo dużym stopniu.

Jakie są wasze pomysły na treningi przełamujące rutynę w okresie zimowym?

by triathlonbyjanusz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s