Zfituj się na iphonie czyli recenzja Bike Fit Fast app.

Jakiś czas temu zainteresowałem się aplikacjami na smartphony, które możemy wykorzystać w naszych przygotowaniach treningowych. Okazało się, że aplikacji jest ogrom i że większość z nich jest kompletnie bezużytecznych:)

Wiedziałem, że są app’y, które pomagają w ustawieniu pozycji na rowerze, ale nie sądziłem, że mogą one być przydatne.  Ostatnio jednak wyszła zupełnie nowa aplikacja do ustawiania pozycji na iPhona/iPada i po bardzo pozytywnej opinii DC Rainmaker oraz zrobienia sobie profesjonalnej sesji BG Fit na mojej nowej czasówce, postanowiłem ją sprawdzić !

Bike Fast Fit od Double Dog Studios (2,99 Euro w iTunes) to aplikacja służąca do ustawienia swojej pozycji na rowerze w czasie rzeczywistym. To znaczy, że nagrywamy się podczas jazdy na trenażerze, a następnie za pomocą narzędzi dostępnych w aplikacji ustalamy kąty jakie mamy podczas jazdy.

Screen Shot 2013-12-26 at 12.22.40 PM

Zaczynamy!

Obsługa aplikacji jest bardzo łatwa i intuicyjna. Można jednak nieźle się nagimnastykować z nagrywaniem, jeśli mieszka się w małym mieszkaniu (tak jak ja) i nie ma się statywu do iPhona (tak jak ja).  Pracować nad pozycją możemy zarówno patrząc z boku jak i od frontu. W obu przypadkach trzeba się nagrać z odległości około 3 metrów (u mnie to było jakieś 3.5m). Z braku miejsca, nagrałem się tylko z boku – w tym rzucie natomiast mamy dużo większą ilość kątów do pomierzenia niż od przodu.

Po włączeniu aplikacji na iPhonie/iPadzie automatycznie włącza się szybki „manual” co i jak i po chwili jesteśmy gotowi do pracy.  Po ustawieniu się wspomniane 3 metry od roweru, za pomocą przerywanych linii na ekranie dopasowujemy nasz rower w kadr. Ostrzegam, że bez statywu jest to strasznie żmudna sprawa.

IMG_1708

Kiedy już ustawiliśmy tak, że koła znajdują się w wyznaczonym obrębie ustawiamy timer (15s,30s albo 60s) i biegniemy do roweru. Timer nam „pika” co 10 sekund, więc wiemy ile mamy jeszcze czasu, zanim zacznie nagrywać.

IMG_1709

Po nagraniu 5 sekundowego filmiku, jesteśmy gotowi do pracy. Możemy zatrzymać filmik w każdym momencie, a dzięki paskowi po lewej stronie, możemy go przesuwać klatka po klatce, w zależności co chcemy zmierzyć (np. Max kąt zgięcia kolana vs min. Kąt zgięcia kolana).

IMG_1710

Z pozycji bocznej, możemy zmierzyć 12 różnych kątów oraz pomierzyć ramę roweru ( to znaczy, mierzymy ręcznie, dane wprowadzamy do aplikacji , żeby stworzyć pełny profil- nie jest to potrzebne do mierzenia kątów).

IMG_1702

Operowanie w aplikacji jest proste i chyba tak efektywne jak tylko mogłoby być.

Po prostu ustawiamy czerwone kropki na kościach, po których robimy pomiar – to znaczy przesuwamy palcem zielone pole, które z kolei przesuwa kropkę. Dzięki temu widzimy co robimy.

IMG_1703

Możemy również powiększyć obraz, żeby  dokładniej ustawić punkt. Jeśli natomiast nie wiemy jakie punkty oznaczyć do zmierzenią kąta, have no fear! Przy każdym pomiarze mamy w miarę dokładną instrukcję po jakich kościach mamy mierzyć kąt oraz jakie są „normy” dla danej opcji.

IMG_1711

Warto zauważyć, że wszystkie kąty „dolne” są dostosowane również do pozycji czasowej (kąty ugięcia kolan, bioder), to kąty pozycji np. Pochylenia tułowia, lub ugięcia nadgarstków są dostosowane bardziej do rowerów szosowych (nie możemy być na aerobarach).

Na sam koniec, możemy wybrać poszczególne klatki filmu (np. Z naniesionymi obliczeniami) i wysłać mailem/ opublikować na Tweeterze lub Facebooku.

Podsumowując:

Używałem aplikacji dzień po sesji BG Fit , więc wiedziałem jaką pozycję miałem ustawioną na sesji.

–       To co wyszło z pomiarów z aplikacji w miarę się pokrywa z wyliczeniami sesyjnymi- chociaż np. Kąt zgięcia kolana wyszedł mi większy w App o 5-7 stopni, a to spora różnica.  Tak więc uważam, że pomiary w aplikacji nie zastąpią tych na sesji z fitterem.

–       Wiele pomiarów jest zdeterminowanych przez to jak daleko jesteśmy wysunieci na siodle, co zmienia się podczas jazdy. 60 sekund (czyli maksymalny czas jaki możemy ustawić na timerze w app) to za krótko, żeby wejść w nasz „rytm” pedałowania, dlatego wyniki mogą być przekłamane.

–       Jak zauważają „fitterzy” w komentarzach na stronie DC Rainmaker, kropki, którymi zaznaczamy kości (np. Kłykieć boczny kości udowej) są większe niż te punkty w rzeczywistości. Przesunięcie punktu pomiaru o kilka mm potrafi zakłamać wynik o kilka stopni.

Jeśli natomiast nigdy nie mieliśmy ustawianej pozycji i nie chcemy wydawać na to kasy lub nie mamy gdzie tego zrobić, albo po prostu lubimy się bawić nowinkami to Bike Fit Fast jest super rozwiązaniem.

Jest również niezwykle przydatnym narzędziem, jeśli ktoś przewozi swój rower i musi rozłożyć go na części.  W tym roku, po przewiezieniu roweru samolotem i złożeniu, mój fitting diabli strzelił bo zapomniałem zaznaczyć  wysokość siodełka oraz kąt kierownicy i samego siodła. Z tą aplikacją można się nagrać i sprawdzić czy jest okej albo, co lepsze!, wysłać do fittera/trenera, żeby powiedział czy i co zmienić.  Szkoda, że nie można wysłać całego filmiku, a tylko poszczególne klatki, ale sądzę, że takie ulepszenie to tylko kwestia czasu.

Koniec końców-  aplikacja kosztuje 2,69 Euro i ściagą się w minutę. Uważam, że za taką cenę jakość dostarczona klientowi i fun który zapewnia są jak najbardziej tego warte!

By triathlonbyjanusz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s